Přidáno 21.7.2016

Vývoj technologií představuje pro firmy mnohé příležitosti

Při jednom rozhovoru odpověděl Deepak CHopra na otázku, kdyby v této době začínal podnikat, v jakém oboru by to bylo, že by si vybral obor informačních technologií. Deepak CHopra je nejžádanějším americkým koučem, autorem desítek knih, kterých se prodalo přes 20 milionů výtisků. Je člověkem, který má přehled, radí tisícům lidí a firem a ví, že informační technologie poskytují pro podnikání mnoho příležitostí, které si často ani neuvědomujeme a přehlížíme. 

Vývoj a trendy v technologiích nám ukazují příležitosti

Když se podíváme na vývoj a trendy v technologiích a vůbec na hospodářskou situaci, tak můžeme ty příležitosti objevit. Pro každý obor podnikání budou trochu jiné, ale důležité je, že nám pomohou být o krok napřed před konkurencí. Když známe trendy a vývoj, dokážeme si lépe představit, jak asi bude vypadat budoucnost a připravit se na ni dříve, než nastane. Mnohé firmy reagují na události až když přijdou, ale ty úspěšné ještě dříve než přijdou a tím se výrazně oddělují od konkurence a získávají výrazný náskok. 

Google podporuje vzdělanost lidí v digitálních technologiích

Google se snaží podporovat vzdělanost lidí v digitálních technologiích. Ta se netýká základní uživatelské zběhlosti, ale dovedností, které pomáhají v práci a podnikání. Jsou to dovednosti optimalizace webových stránek pro vyhledávače, používání analytiky, marketing pomocí sociálních sítí a videa. Proč se o toto snaží? Protože se jedná o obrovské příležitosti.

Matt Brittin, šéf Googlu v Evropě v rozhovoru uvádí

Matt Brittin uvádí v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že "podle průzkumu Eu je Česko v míře osvojení digitálních dovedností populací na 21. místě z osmadvaceti zemí. A podle jiné studie bude v Evropě v roce 2020 chybět 900 tisíc lidí na místa vyžadující právě digitální dovednosti." Na otázku, čím je Česko specifické, odpovídá: " Například máte víc malých firem na obyvatele než Německo. Dokonce dvakrát víc. Něco jako jedna firma na 10 Čechů, zatímco v Německu je to jedna malá firma na 20 Němců. Máte silný export, týká se to ale tradičního průmyslu. V tom digitálním jste pozadu." Dále uvádí předpokládaný vývoj informačních technologií během pěti let:  "Během pěti let dojde k ohromné změně, kdy se počet lidí připojených k internetu zdvojnásobí. Z připojené menšiny se stane připojená většina. Pro firmy s globálním dosahem je to neuvěřitelná příležitost." "Věřím, že Evropa a Google si budou víc vzájemně rozumět a jeden druhého pochopí. Že Evropa využije šance, které přináší digitální transformace, a že se například řada českých firem stane globálními." Internet a technologie mají dopad na různé obory, některé ničí a některé naopak velmi rostou. "Ano je snadné říct, že technologie a internet ničí některé obory. Například zrovna tradiční vydavatele. A Google, který pro mnoho lidí technologické změny symbolizuje, je za to kritizovaný. Ale na druhé straně jsou v Evropě miliony firem, které díky technologiím a internetu vznikly nebo rostou rychleji než dřív. To není jen čistě internetová ekonomika, ale ekonomika podporovaná technologiemi a internetem a ta dnes patří k nejsilnějším a nejdůležitějším segmentům."

Výsledky unikátního průzkumu poradenské firmy EY

Poradenská firma EY položila 1200 lidem z byznysu, veřejné správy a studentům otázku, jaká bude Česká republika za 25 let. 

"Nejrozšířenější je podle průzkumu názor, že domácí ekonomika se bude nadále opírat o výrobu. Téměř polovina respondentů počítá s tím, že navážeme na naši průmyslovou tradici a i za 25 let bude v České republice nejsilnějším sektorem výroba. Dominantní bude podle nich nadále automobilový průmysl a strojírenství. Počítáme ale také s digitalizací a s ní spojeným rozvojem sektoru informačních technologií, které se čím dál víc stávají součástí našeho každodenního života. Studenti středních a vysokých škol, tedy zástupci generace, která povede tuto zemi za 25 let, sází přitom na informační technologie ještě více, než ostatní respondenti" Uvedl Petr Knap, partner podnikového poradenství EY v Česku a ve střední a jihovýchodní Evropě. Cituji z článku Václava Lahvičky pro Hospodářské noviny.  

Které trendy ovlivní budoucí vývoj? Magdalena Souček hovoří o šesti megatrendech, které ovlivní budoucí vývoj, cituji ze stejného článku: "Jsou to digitalizace, vzestup podnikání, globalizovaný trh, rozšiřující se města, efektivní využívání přírodního bohatství a také nová koncepce zdravotnictví. Všechny tyto megatrendy jsou víceméně vzájemně provázány a žádný z nich neexistuje samostatně podotkla Souček. Za klíčovou považuje digitalizaci se všemi jejími aspekty. Jak dodala, digitální transformace mění podnikatelské a firemní modely. Posledních 10 let je vidět, že klesá míra využívání osobních počítačů a naopak roste míra používání mobilních přístrojů. Miliardy senzorů kolem nás mění naše životy. V roce 2016 přesáhne počet připojených zařízení 11,5 miliardy, což je o čtyči miliardy více než v roce 2014. To otevírá prostor pro nové aplikace, ale i nové obchodní modely založené na internetu věcí." "Souček upozornila také na exponenciální růst případů kybernetické kriminality a útoků. Je stále náročnější ochránit firemní a klientská data, duševní vlastnictví a osobní informace. Svět kyberpirátů se zprofesionalizoval, útoky jsou mnohem sofistikovanější, cílenější a také efektivnější. V podstatě se kyberzločin stal samostatným průmyslovým odvětvím, které generuje obrovské zisky. Digitální technologie a robotika rostoucí měrou doplňují a budou nahrazovat pracovní sílu. Ve vyspělých zemích vážně hrozí, že 47 procent pracovních míst bude během příštích 20 let automatizováno a zrušeno. Z dlouhodobějšího hlediska by se firmy měly připravit také na demografické změny - stěhování lidí do velkých měst a pokračující stárnutí populace."

 Včas reagovat na trendy a vývoj je výsadou úspěšných

Během řady let své práce v oblasti internetu a internetového marketingu jsem se setkala se spoustou firem a měla tak možnost vidět jejich vývoj během více let. Viděla jsem firmy, které i když jejich obor podnikání oslabil internet a vývoj technologií, dokázaly včas na tyto změny reagovat a získaly tak náskok před konkurencí a posílily si tak stabilitu na trhu. Zaregistrovala jsem to například v oblasti vydavatelství tiskovin, kdy firma přesunula část své činnosti a publikaci na internet. Také například některé firmy dobře zareagovaly na pokles zájmu o filmy na klasických DVD a svým on-line prodejem a možností zprostředkování filmů on-line, nejen že si udržely pozici na trhu, ale díky novému trhu si zvýšily i svoje příjmy. Reagovaly na změny a využily příležitostí. 

Ale také jsem viděla firmy, které se držely svého starého konceptu, nechtěly si připustit rozvoj technologií a jejich obchody upadaly a byla jsem i svědkem zániku v důsledku takovéto stagnace.. 

Jednou z problémových oblastí, i když se o tom moc nemluví, jsou eshopy. S rozvojem technologií vstoupilo na trh množství eshopů a vznikla dost velká konkurence. Mnohé eshopy, které zppočátku vydělávaly velké peníze najednou skončily. Proč, když internet je takovým zdrojem příležitostí? Protože se internetový marketing během pár let velmi změnil. Dnešní internetový marketing je naprosto jiný a mnoho firem na to včas nezareagovalo. A hlavním důvodem není jen nechuť, nebo odmítání rozvoje technologií, hlavní důvod vidím především v chybějících informacích. A mnohdy i zkreslené a zastaralé informace i od firem, které se problematikou internetu zabývají. V těchto informacích potom tápou a neví čemu věřit a jak se vlastně o svůj internetový marketing starat. 

Mojí snahou je ukázat vám trochu jiný pohled na současný internetový marketing, na vývoj a trendy, kam se ubírají. To, že pro nás můžou být užitečné a přínosem, když si dokážeme najít v nich svoje příležitosti. A já vám z celého srdce přeji, abyste nacházeli své příležitoti, které vám umožní se rozvíjet a posouvat dál. Budu ráda, když mi o tom napíšete, nebo řeknete. Jsem vděčná za každou zpětnou vazbu. 


Zapojte se do diskuse

Máte-li dotazy, nebo se chcete vyjádřit k danému tématu, pište prosím zde do komentářů.

(c) 2017, IR-webdesign.com | Webdesign: Tvorba webů Vyškov - IR-webdesign