Přidáno 21.7.2016

Vysoce navštěvované webové stránky je sen mnohých z nás 

Určitě, kdo by si nepřál být úspěšný. Slyšíme okolo sebe velmi často, jak nám to či ono zvedne návštěvnost webu, až se to zdá být jako magické slovo. Má to ale i svá úskalí o kterém už ale jen málokdo mluví. Pojďme se podívat, proč by vás mělo zajímat víc, než jen číslo kolik uživatelů vaše webové stránky navštíví.

Příklad z praxe

Máme například firmu provádějící servis automatických praček. Cílem je zvýšit prodej, proto se rozhodne pro reklamu. Na dotaz kdo jsou její potencilální klienti odpoví "no všichni, každý má přece doma nějakou pračku a každému se může pokazit" Chceme přeci co nevíce potenciálních klientů a na čím větší okruh lidí se reklama zaměří, tím lépe... Proto pro jistotu uvede i okruh působnosti celou ČR. Příklad je lehce nadsazený, ale chci, abyste lépe pochopili princip.

Reklama spuštěna, návštěvnost webu vysoká, úkol splněn... ale...?

Reklama byla spuštěna a my před sebou máme vysoká čísla návštěnosti našeho webu. Agentura, kterou jsme si najali, která nám slibovala vysokou návštěvnost tedy svůj úkol splnila. Jsme ale nemile překvapeni, že se nám nezvýšil prodej, jak jsme očekávali. Může být chyba na webových stránkách, ale pro náš příklad uvažujme, že firma má stránky funkční a zaběhlé a její předchozí poměr návštěvnosti a z toho plynoucího prodeje byl normální. Kde je tedy zakopaný pes, přeci více návštěvníků by mělo generovat větší prodej.

Naši uživatelé podrobněji

Podívejme se tedy, co naši uživatelé, kteří přišli na náš web hledají. K tomu už nám nebude stačit to naše jedno číslo počtu uživatelů, ale bude nás zajímat více informací. Zapomeňme proto na statistiky typu toplist apod. a podívejme se na ty, které nám poskytnou více údajů. Může to být například Google Analytics, nebo také statistika přímo na hostingu nám obvykle také poskytne dostatek informací, existuje více nástrojů. 

Co jsme tedy našli. Uživatelé skutečně hledají klíčová slova typu "oprava automatické pračky", ale mnozí doplňují hledání o konkrétní značku a jsou mezi nimi značky pro které servis neposkytujeme. Tito zákazníci tedy nikdy naše služby nevyužijí. Dále opravu své pračky hledají uživatelé z oblastí jako jsou třeba Jižní Čechy a my máme servis v Brně. Těžko nám tito lidé povezou pračku na opravu přes celou republiku. A i v případě, že disponujeme nabídkou dopravy tam i zpět, klient nebude chtít platit tak dlouhou cestu a už jen zjištění místa opravny ho odradí. Takže máme další skupinu lidí, kteří sice náš web navštíví, ale našimi zákazníky nebudou.

Co se děje na našich stránkách

Pojďme se podívat dál na statistiku. Teď se podíváme na tzv. Míru opuštění webu, to znamená, kolik procent lidí přišlo na náš web, ale okamžitě z něj odchází. Vidíme, že je to vysoké procento. Také nás bude zajímat doba strávená na stránce, ta nám říká, jakou dobu se uživatel zdržel, tedy jestli jsme ho zaujali. My jsme tedy zjistili, že náš web připomíná průchoďák, lidé přicházejí a zase odcházejí. Mnozí z vás už určitě tuší, že je potřeba se vrátit na začátek a změnit zacílení reklamy, zacílení na ty správné zákazníky. Už chápeme, proč není důležité to vysoké číslo počtu návštěvníků ve statistice, ale ti návštěvníci, kteří se mohou stát našimi klienty. 

Když pomineme cenu za takovou obecnou reklamu, tak si možná řeknete, to nevadí, že na web proudí tolik lidí, kteří zase odejdou. Ti co chtějí zůstanou. Ano i ne... má to svá úskalí. Jedním je fakt, že člověk, který něco hledá a najde něco jiného než chtěl, je naštvaný, že ztratil svůj čas a to druhé si rozebereme níže...

Jak fungují vyhledávače, vyhledávače dříve a dnes.

Internet a technologie se vyvíjí a to velmi rychle. Ti, kteří jste na internetu více let, pamatujete dobu, kdy stačilo mít web, zadat do něj pár klíčových slov, zajistit, aby na web vedlo pár odkazů a bylo vystaráno. Vaše webové stránky byly vysoko před konkurencí a uživatelé vás snadno našli.

Teď je konkurence velmi vysoká a nejen to, každý optimalizuje svůj web. SEO se stalo snad magickým zaklínadlem a vyhledávače se zase snaží uživatelům nabídnout co nejrelevantnější a nejhodnotnější obsah.

A dnes kromě jiného také posuzují kvalitu obsahu webu podle toho, jak dlouho uživatel na webu stráví, nebo jestli ho okamžitě opustí. Už mi rozumíte? Když k vám budou proudit davy návštěvníků a zase hned odejdou, může to poškodit vaši pozici ve vyhledávání, protože je považován za web, kde lidé nenacházají co chtějí a to je v rozporu s filozofií vyhledávačů, ty mají primární úkol nabízet relevantní výsledky, tedy ty nejlepší co uživatele zajímají. 

Udržte pozornost, přetavte návštěvníka v zákazníka

Udržet pozornost, to je to, co potřebujeme na webových stránkách. Přitáhnout ty správné uživatele, zaujmout a udržet pozornost. Následně přivést k akci, zanechat email, kontaktovat vás, provést objednávku produktu či služby. 

Samozřejmě vyhledávače hodnotí a zobrazují weby ve své databázi podle spousty faktorů. Míra opuštění stránky je jen jedním z nich. Ale chci vám na tomto příkladu ukázat, že nejsou jen důležitá čísla počtu návštěvníků. Zajímejte se také, kdo se za těmi čísly skrývá.

Nabídky typu: jsme portál s vysokou návštěvností, zaplaťte si u nás zápis, zvýšíme vám návštěvnost

Mnozí klienti se na mne obracejí s dotazem, co s takovými nabídkami. Takové nabídky chodí v docela velkém množství, chci jim později věnovat samostatný článek. Nyní jen krátce v souvislosti s tímto tématem. 

Nezavrhuji to, jsou portály, které vám opravdu mohou přivést dostatek kvalitních náštěvníků. Zvláště pokud jsou známé a oborově zaměřené. Z praxe například jednomu mému klientovi přiváděl portál dama.cz velkou návštěvnost jeho databáze DVD. Lidé hledali informace o vydaných titulech, které zde našli, protože databáze byla obrovská. Předcházelo tomu ale spousty hodin práce, které dodnes obdivuji. 

Pokud takovou nabídku dostanete, zajímejte se nejen o to, jestli takový portál lidé navštěvují a jestli jej k vyhledávání vůbec používají, ale také o to, kdo na takový portál přichází. Zda jsou to uživatelé, kteří se můžou zajímat o váš web. Například chovatelské potřeby nemá smysl inzerovat na webu, který prodává díly na auta. 

Uvedu příklad. Klient mi přeposlal nabídku, která mu přišla. Vypadala lákavě. Byla uváděna vysoká návštěvnost i to, že ji můžou doložit. Vyžádala jsem si tedy tyto informace. Dostala jsem přístup do Google Analytics, kde první co bylo vidět velké  číslo návštěvnosti. Ale dívala jsem se dál a zjistila, že nevlastní jen jeden web, ale že toto číslo zahrnuje více webů dohromady. Takže ten konkrétní web už tak zajímavý z pohledu návštěvnosti není. Dívala jsem se dál, kdo na ten web chodí, jestli jsou to uživatelé, které můžou mít přínos pro klienta v jeho oboru. Zjistila jsem, že někde na webu jsou články s tématikou na klíčová slova "sex apod..." A většina té návštěvnosti je do těchto míst na tato klíčová slova... Platit za něco takového???

Nechci tím říct, že jsou nabídky všech portálů nebo webů špatné, jen buďte opatrní a zajímejte se o detaily. Například jak je portál využívaný, kdo jsou uživatelé, co tam hledají a toto tvrzení by mělo být něčím podloženo. 

Máte dotazy? Podělte se se svými zkušenostmi

Máte-li nějaké dotazy k této tématice, neváhejte mne kontaktovat. Také budu ráda za vaše zkušenosti z praxe se kterými se budete chtít podělit. Za vše předem děkuji.

Přeji hodně úspěchů na cestě internetem

Iveta Rumlerová

 

 


Zapojte se do diskuse

Máte-li dotazy, nebo se chcete vyjádřit k danému tématu, pište prosím zde do komentářů.

(c) 2017, IR-webdesign.com | Webdesign: Tvorba webů Vyškov - IR-webdesign