Přidáno 16.9.2017

Fotobanky zdarma - fotky pro web, blog, sociální sítě...

(aktualizováno 5.4.2019)

Ať už máte blog, web, nebo jste na sociáních sítích, prostě všichni co publikují obsah čas od času potřebují nějakou fotografii, nebo obrázek, ať už konkrétní, nebo na obecné téma. A kdo publikuje často, potřebuje jich více. Pokud nemáte vlastní fotografie a nechcete nakupovat ve fotobankách, máte možnost se po vhodném obrázku poohlédnout ve fotobankách, které nabízejí obrázky zdarma, nebo část obrázků ze všech nabízených. 

Přikládám moje osvědčené a oblíbené zdroje obrázků a další, které jsem pro vás našla, nebo dostala tip, ale pozor vždy čtěte podmínky použití a licence. Podmínky se mohlou vlivem času měnit a můžou být u různých obrázků, nebo různých autorů různé. Někde může být libovolné použití, jinde může být omezené jen pro nekomerční použití, jinde zase podmíněno odkazem na autora, nebo uvedení jeho jména... apod..  

I ve zdrojích zdarma najdete spoustu velmi dobrých a kvalitních obrázků v dobrém rozlišení

 Nemusíte se bát, že když budete hledat ve zdrojích zadarmo, že budou málo kvalitní. Dnes si spousta autorů takto tvoří svoje portfolio a prezentují zde své umění. Takže je i zde dostatek krásných a kvalitních obrázků. 


A kde tedy hledat vhodné zdroje fotek zdarma?

Pixabay - https://pixabay.com/cs/ Je asi mým nejoblíbenějším zdrojem obrázků zdarma. Pokud chci nějaké obecné téma, jdu sem. Je zde výběr pěkných fotografií v dobré kvalitně a možnosti volby rozlišení. Najdete zde i vektory. Dobře se zde vyhledává, když potřebuji něco konkrétního, třeba zadám "ruce" nabídne mi množství relevantních obrázků. 

Vecteezy - https://www.vecteezy.com/free-vector/ Jak již název napovídá jedná se o vektorové obrázky. Najdete zde také různé pictogramy a ikonky. Dále vzory a pozadí. A nyní je součástí také jejich vektorový editor, ve kterém si je možné soubory před stažením upravovat. Měnit velikost, barvu, písma a další... 

MYICONFINDER - http://www.myiconfinder.com - Je libo ikonky? Pak se vám bude líbit tento odkaz. Ikonky je možné stáhnout stáhnout v různých formátech: PNG, ICO, ICNS a zvolit si velikost. 

picjumbo - https://picjumbo.com/ - velmi pěkné fotografie převážně s obecnou tematikou. Vhodné do článků a blogů, jako ilustrační obrázky. Pokud chcete něco více konkrétního, budete tady možná hůře hledat.

Unsplash - https://unsplash.com/  - taktéž velmi pěkné fotografie nadaných autorů převážně obecných témat (příroda, Business, káva, láska, tým, sociální media, jídlo...)

PEXELS - https://www.pexels.com/ - zdarma jak pro nekomerční, tak i komerční využití. Stáhnout obrázky lze v několika předdefinovaných velikostech, nebo originál, nebo vlastní zadanou velikost obrázku. Lze vyhledávat i podle barev. Chcete například růžovou fotografii, vyhledá všehny, kde převládá růžová. Opět musím říct, spousta krásných fotek... 

GRATISOGRAPHY - https://www.gratisography.com/ Taková menší fotobanka zdarma. Ve vysokém rozlišení pro použití komerční i nekomerční bez omezení autorských práv. Pokud máte rádi fotografie s uměleckým nádechem, tak vám doporučuji se zde zastavit. Není zde fotek příliš, ale zato jsou zajímavé. Všechny fotky jsou od jednoho autora.

textures - https://www.textures.com/ Jak už název napovídá, jde o textury s různými tématy a materiály. Zajímavostí jsou i 3D objekty a další jiné efekty.

placekitten - http://placekitten.com/ kočky, kočky a zase kočky. Nic jiného než kočky tu nenajdete :-) Toto je ale trošku jiné než fotobanka, jedná se o zástupné obrázky, tedy vložíte na web nabízený kód, kam zadáte místo těch čísel rozměry obrázku a na webu se vám budou zobrazovat v tom místě obrázky koček daných rozměrů. Podobné jako toto: https://placeholder.com/, ale zde už nenajdete atraktivní kočky, ale obdélníky s rozměrem :-)

 

FreeMediaGoo - http://www.freemediagoo.com/ - obrázky, textury a digitální pozadí. Jedná se o malé množství obrázků, ale je možné, že si tam najdete právě ten svůj.

Imagefree - https://www.imagefree.com - uvádí kolem 500 fotografií k volnému použití. Je třeba vybírat, je zde různá kvalita. 

Ancestry Images - http://www.ancestryimages.com/ - Zde najdete historické fotografie a mapové podklady. Pro nekomerční použití zdarma, pro komerční je za poplatek. Fotografie, starožitné tisky, mapy a portréty pocházející ze 17. století, 18. století a 19. století. 

Allbumarium - http://albumarium.com - velmi krásné fotografie velký výběr a výběr z více témat, jen je třeba dát pozor na licence. Jedná se o směr různorodých licencí, které jsou ale u detailu každé fotky uvedeny. Nelze odfiltrovat, takže je nutné se vždy podívat o jakou licenci se jedná. 

Pickup Image - http://pickupimage.com/  - rozsáhlá sbírka volně šiřitelných fotografií a obrázků zdarma pro komerční i nekomerční využití. Pěkné kvalitní fotografie i kreslené obrázky a cliparty. 

Titania Foto - http://www.titania-foto.com - Jsou fotografie německého autora, který je nabízí k volnému užití. Přísný zákaz použití pro spamování a rozesílání nevyžádaných reklamních emailů. Jedná se především o nádherné fotografie z přírody.

Máte nějaký svůj oblíbený zdroj pro fotografie zdarma?

Podělte se a ráda zařadím do seznamu pro ostatní. 

 


Zapojte se do diskuse

Máte-li dotazy, nebo se chcete vyjádřit k danému tématu, pište prosím zde do komentářů.

(c) 2017, IR-webdesign.com | Webdesign: Tvorba webů Vyškov - IR-webdesign