Přidáno 29.4.2017

Kvalitní obsah je základem úspěchu na internetu

Obsahový marketing (Content Marketing) není jen vytváření obsahu pro to, aby nějaký obsah byl. Jedná se o marketingovou strategii zaměřenou na tvorbu kvalitního, relevantního a konzistentního obsahu, tak aby si přitáhnul a udržel naši cílovou skupinu a přivedl zákazníka k nákupu.

Obsahový marketing funguje, využívají ho přední značky, firmy i jednotlivci po celém světě. Za roky své praxe jsem pracovala se spoustou projektů a ti, kteří pracovali s obsahem, dosahovali vždy výrazně vyšších výsledků.

Mám stránky a jsem na internetu, proč ještě další obsah?

Obsahový marketing přináší tyto výhody:

  • Zvyšuje prodeje
  • Snižuje náklady
  • Získáváte kvalitnější zákazníky s větší loajalitou
  • Lepší SEO (optimalizace pro vyhledávače)
  • Budování vaší značky

Není obsah jako obsah

Spousta firem dělá chybu v tom, že buď neposkytuje žádný obsah, pořídí si webové stránky a tím to končí, jejich obsah zůstane v nezměněné podobě několik let. Nebo naopak produkují „nějaký obsah“, rozesílají hromady spamu do emailových schránek, píšou PR články, které nedávají smysl a obsahují nehodnotné obecně známé informace, jen proto, aby tam nacpali klíčová slova a nějaký ten odkaz…

Naproti tomu stojí: „kvalitní, relevantní a konzistentní obsah“. To je ten důležitý rozdíl. Obsah, který vytváří hodnotu, přináší čtenáři užitečné a hodnotné informace. Buduje důvěru, uživatelé se vrací pro další náš obsah… A pokud k tomu přidáme strategii, budeme je přetavovat na naše zákazníky.

Chcete-li být efektivní, vytvořte si strategii

Zamyslete se nad tím, jaký je váš zákazník, jakým způsobem nakupuje. Proces prodeje vypadá zhruba takto:

  • v první fázi o vás zákazník nic neví
  • poskytnete mu informaci o sobě, vzbudíte zájem
  • zajímá se, co mu nabídnete
  • porovnává vaši nabídku s jinými řešeními
  • nakoupí

Nákupní proces je především směs různých cest, obvykle člověk nenakoupí na první setkání, napřed uživatel získává o vás povědomí. Může to vypadat například takto: narazí na vás v nějaké diskusi, potom něco hledá, uvidí váš blog, z blogu se přes odkazy dostane na váš web. Podívá se na vaši nabídku, odejde prozkoumat, co o vás říkají jiní. Vrátí se prozkoumat reference. Ještě se podívá na vaše ceny. Nabídka ho zaujme, ale jde si ještě prověřit jiné dodavatele, aby mohl porovnat a dobře nakoupil. Poradí se doma s rodinou a možná mezitím ještě navštíví přátele, aby se zeptal na jejich názor. Potom se vrátí, přečte si ještě detailní info u produktu a konečně si ho koupí.

Ujasněte si, které kanály budete využívat a co má následovat za akci. Když přijde uživatel na váš blog, kam ho budete chtít dostat dál, jaký obsah mu nabídnete jako další. Než uživatel u vás nakoupí, bude se různě přibližovat a oddalovat a vy ho svým hodnotným obsahem na různých místech máte za úkol přidržet co nejblíže a přivést k nákupu. Jednou na vás narazí na FB, podruhé bude něco hledat, dostane se na váš blog, jindy narazí na vaše reference, nebo recenze vašich zákazníků, jindy uvidí váš příspěvek v diskusi…

Už vám to dává smysl? Jednak tím budujete povědomí o značce, když na vás budou uživatelé narážet všude možně, budete v jejich pohledu známou značkou. A dále dobrou strategií je postupně přitahujete k cíli a přetavujete v zákazníky.

Budujeme stáleplodící strom

Ano, když jednou napíšete nějaký obsah, můžete ho opakovaně využít. Často se stává, že u vás zákazník nakoupí na základě článku, na který narazil, přitom článek je už čtyři roky starý, ale je dobrý, proto vám stále přivádí zákazníky.

Šetřete svůj čas a energii

Ptají se vás klienti stále dokola na ty stejné věci a vy je musíte stále dokola vysvětlovat, nebo psát stejné odpovědi na dotazy v emailech? Zveřejněte tyto odpovědi a návody na internetu, nebudete to muset stále dokola opakovat a stačí jen uživatele nasměrovat, nebo mu poslat odkaz. Navíc na tuto odpověď narazí i jiní lidé, na základě které u vás můžou nakoupit, nebo se o vás zajímat dál. Možná tak odpovíte lidem, kteří by se ani nezeptali…

Jaké kanály pro obsahový marketing můžeme využít

Možností je mnoho, některé ukazuje obrázek:

Ale může se jednat i o rozhovor, webinář, video, ebook…

Obsahový marketing a SEO

Vyhledávače se snaží uživatelům nabídnout kvalitní, relevantní a pokud možno unikátní obsah na jejich dotaz. Proto hodnotí mnoho faktorů, na základě kterých hodnotí web a předkládají ho v určitém pořadí ve výsledcích na daný dotaz. Berou proto v potaz také signály ze sociálních sítí, různé zmínky o webu na internetu, odkazy z jiných stránek, diskusí atp… Z toho vyplývá, jak důležitou roli pro optimalizaci pro vyhledávače obsahový marketing hraje. A tím myslím ten kvalitní obsah. Nekvalitní, nebo duplicitní obsah se vyhledávačům líbit nebude.

Jak tedy začít tvořit kvalitní obsah?

V tomto úvodním povídání o obsahu jsme se podívali na to, proč ho tvořit a jak to funguje. V příštích dílech se budu věnovat už konkrétním typům obsahu. Začneme u webových stránek, dále se podíváme na jiné jako je Blog, sociální sítě, diskuse atd… Ukážu vám, jak s nimi pracovat, čeho využít, co se osvědčilo v praxi a připravím si pro vás i nějaké modelové příklady.


Zapojte se do diskuse

Máte-li dotazy, nebo se chcete vyjádřit k danému tématu, pište prosím zde do komentářů.

(c) 2017, IR-webdesign.com | Webdesign: Tvorba webů Vyškov - IR-webdesign